5.0/5 (1 hodnocení )

Finálová soutěž v Neplachovicích

Vytvořeno: 16. Září 2012, autor: , zařazeno do Reportáže 2012, přečteno (x): 1718

Finálová soutěž v Neplachovicích

Již se stává pomalu zvykem, že poslední kolo Moravsko-slezského poháru pořádáme u nás v Neplachovicích. Právě letos to byl jubilejní desátý rok, kdy na této poměrně nové hasičské dráze podobné závody pořádáme. Tento rok vyšel termín na sobotu 15. září 2012. Počasí v průběhu týdne vypadalo všelijak, takže bylo těžké navzdory optimistickým předpovědím věřit, že bude opravdu hezky. Nakonec bylo i nebylo. Do sobotního rána jsme se probudili za krásného počasí, ovšem v průběhu dopoledne se začalo zatahovat a než začala soutěž, bylo na obloze zataženo, mraky jak v hororovém filmu a dvakrát teplo taky nebylo. Naštěstí nepršelo a vítr byl taky zanedbatelný.

Po obědě se nám začaly sjíždět první družstva, která startovala mezi prvními, a nechtěli nechat nic náhodě. Ve 14 hodin už dorazili úplně všichni a mohli jsme začít nástupem. Tradičně se začalo hlášením. Po hymně a krátkém proslovu našich funkcionářů byli představeni rozhodčí a hosté. Následovala porada velitelů a mohlo se začít soutěžit.

První desítku mužů nám zahájilo družstvo ze Zábřehu. Ti se vytáhli rychlým zadkem a vodou z mašiny, ale proudaři zaklekávali s vodou a oba dva výrazně prostříkali. Výsledný čas 22,29 stačil na umístění v druhé desítce. Po nich nastoupilo družstvo Pustkovce B, složené z pár mlaďochů, pár zkušených borců a sem tam nějaká ta výpujčka z Ačka. Ani jejich pokus nebyl ideální. Pravý proudař dlouho zapojoval hadice na základně, celý útok tím zpomalil a nakonec ještě prostříkal na čas 20,71. Následně nám družstva Kateřinky a Strahovice předvedla dva neplatné pokusy a uvolnila základnu pro "stare" z Bolatic. Těm šlo o celkové třetí místo v seriálu, a proto nemohli nechat nic náhodě. Museli předvést perfektní výkon, což se taky stalo. Na posilu si vypůjčili jednoho z nejlepších béčkařů široko daleko (Jaryska z Hněvošic), dosáhli času 17,78 a v tu chvíli to bylo průběžně první místo. Což ale netrvalo dlouho, protože po nich následoval tým z Liptaně, který díky zaváhání na rozdělovači do první desítky nijak nepromluvil, ovšem pak už patřila základna Pustkovci. Pustkovec měl smolný začátek letošního ročníku, kdy enko střídalo enko. V druhé třetině soutěží se to začalo zlepšovat a výrazně se jim začalo dařit až poslední tři kola, kde jednak překonali ještě čerstvý rekord MSP, ale hlavně začali vyhrávat a sbírat nejcennější body. I u nás předvedli výborný výkon a překonali Bolatice časem 17,67. Následovalo družstvo Vrbky, které nedokončilo svůj pokus díky rozpojeným hadicím na pravém proudu a následně se nám začaly připravovat Milostovice. Milostovice se přetahovaly s Bolaticemi o celkové třetí místo. Naděje byla sice malá, ale byla. Nakonec ale vše rozhodli časem 18,34 a bylo po nadějích. První desítku nám uzavřeli "řezníci" ze Sádku, kteří v podstatě bezchybným pokusem shodili terče v čase 18,14 a obsadili páté místo.

Druhou desítku nám odstartovala družstva Chlebičova, Kravař a Vávrovic, která předvedla jejich standardní výkony na úrovni devatenáctkových časů. Poté jsme pak mohli vidět družstvo z "dalekého" Jeseníku, které ale díky nenasazenému koši dosáhl času až 33,92. Ani chlapům ze Svobody se nedařilo a předvedli nám neplatný pokus. Pak ale následoval nejočekávanější souboj dne. Nastoupili borci z Velkých Hoštic a pokoušeli se dosáhnout na celkové prvenství v celém seriálu. To znamenalo smazat desetibodovou ztrátu na nás (Neplachovice). To znamenalo v nejlepším případě předvést šestnáctkový čas, který oni udělat umí. Pravdou ale je, že na naši těžké trati to moc týmů za celou historii nepředvedlo. Nakonec ale Adam (jejich rozdělovač) zřejmě neunesl tíhu okamžiku a zůstal velmi dlouho na základně, když se mu nedařilo zapojit levý spoj na céčku. Ale neodbíhal tak pozdě, aby se ještě nepokusili z toho vytěžit co nejvíc. Strojník to riskl, ale nakonec díky zkrácenému vedení vypadla zapojená proudnice z rukou pravého proudaře a bylo po nadějích.

Po nich ještě odběhl svůj soutěžní pokus tým Sádku B (čas 19,89), ale pak směřovaly zraky všech na nás. My jako průběžný vedoucí celého seriálu MSP v této sezoně jsme již nemuseli nic řešit, protože bylo jasné, že nás už nikdo z trůnu nesesadí. Zbývalo jen dokázat divákům, že jsme titul mistra MSP pro rok 2012 nevyhráli náhodou a předvést výkon, který by stačil na bednu. I přesto jsme se rozhodli nic nešetřit a jít celkem svižně. Strojník měl sice v průběhu soutěžního pokusu chvilku jiný názor a šel opatrně, což mělo za následek přetažené vedení. Nakonec i přes drobný prostřik na pravém proudu jsme o mrknutí oka předběhli Pustkovec a časem 17,66 se ujali vedení v soutěži. Po našem pokusu následoval další zajímavý souboj. Nastupovali kluci ze Služovic, kteří ztráceli dva body na Zábřeh, který zde nepředvedl dvakrát špičkový výkon a byla šance je předběhnout. A to se taky povedlo časem 20,34 a uvidíme, jak to nakonec dopadne. Druhou desítku nám uzavřelo družstvo z Malých Hoštic. Malé Hoštice jsou v letošním ročníku nováčkem. Je to mladé družstvo se zkušenými závodníky, které má potenciál. Zde ale díky rozdílným sestřikům dosáhli času 18,48 a odvezou si ceny za sedmé místo.

V třetí desítce nám toho už nezbývalo mnoho. Oldřišov, který svůj požární pokus nedokončil. Široká Niva a Skrochovice, kterým se ale nedařilo a uzavírali tabulku dokončených pokusů na hranici půl minuty a více. Mezi nimi byl ale ještě tým Hněvošic, který na zdejší trati vyhrál v loňském roce a od kterého se čekalo, že letos předvede podobný výsledek. Sice měl jejich pokus pár drobných chybiček na kráse, ale výsledný čas byl 17,94 což je pěkné, ale na bednu to těsně nestačilo. Toť vše z kategorie mužů. Přeskočíme přestávku a úpravu trati a vrhneme se na ženy!

Jako první si základnu připravila děvčata z Bártovic. Zkušený tým, který s přehledem vedl tabulku, ovšem jejich neúčast na předposledním kole způsobila, že by mohly o svůj post jedničky přijít. Svým pokusem ale děvčata dokázala, že jim prvenství patří právem a hned tak jim ho nikdo nevezme. Čas 17,79. Po nich do útoku vyběhly průběžně čtvrté děvčata z Hněvošic. Ty měly svou bramborovou pozici téměř jistou. Byla zde čistě teoretická šance, že postoupí na bednu a stejně tak, že spadnou na pětku. Útok se jim povedl na jedničku. Čas 18,44 jim na tvářích vykouzlil úsměv a na této soutěži nakonec skončili třetí a upevnili si tak celkově čtvrtou příčku. Po Hněvošicích se předvedly holky z Malých Hoštic, které jme moc často nevídaly. Průběžně jedenácté nemohly do konečné tabulky moc promluvit a jejich výkon v čase 21,80 stačil na šesté místo. Po nich pak Březová a jejich útok za 22,83 a dnes už málo vídaná Svoboda za 20,58. O adrenalin se nám postarala proudařka ze Služovic, která tak tak že stihla nachystat svůj spoj těsně před časovým limitem. Na její výkon to však vliv nemělo a jen těsně nedosáhlo její družstvo na bednu, když časem 20,34 skončila děvčata na místě čtvrtém. Svou bojovnost předvedla děvčata ze Štěpánkovic, když levá proudařka nedala základnu jak má, zamotala se do hadic a i přesto pokus dokončila časem 29,70. Pak následovaly holky z Vávrovic, které na zdejší trať jezdí pravidelně trénovat a znají ji jako své boty. Jejich ambice ale pohasly, když rozdělovačka nezvládla práci na základně, muselo se na ni čekat s vodou a výsledný čas byl potom až 26,15. Dobře se nevedlo ani Strahovicím. Útok děvčata rozběhla velmi nadějně, bohužel proudařky (hlavně nalevo) byly daleko od čáry sestřiku a trvalo dlouho, než se jim podařilo shodit levý terč. Bylo z toho desáté místo s časem 30,44. Jako poslední nám napodruhé vyběhly divošky ze sousedních Skrochovic. S menší změnou v sestavě se nám děvčata rozhodla ukázat, že umí požární útoky běhat na výbornou. Na jejich soutěžním pokusu nebylo snad jediné chybičky a tak vybojovala časem 17,24 medaili nejcennější!

No a pak už následovalo vyhodnocení, předání cen, poděkování rozhodčím a pozvolný přesun na připravený večírek. Večírku se účastnili snad všichni, kteří byli na soutěži. Lehce posíleni slabým alkoholem v dobách nastolené prohibice jsme se protančili nocí k brzkým ranním hodinám. Další a poslední společná akce nás čeká až 27. října 2012, kde letošní ročník slavnostně uzavřeme :)

Závěrem chci poděkovat všem závodníkům, kteří k nám přijeli závodit. Taky chci poděkovat všem sponzorům zato, že nás sponzorovali a všem kdo se na naší soutěži jakkoli podíleli.

O autorovi:

marvays

marvays

tvorba internetových stránek, fotografování . . .
info@marvays.cz | http://marvays.cz  | +420 776 293 878

Napsat komentář

Komentujete jako host.